Druga konferencija za novinare: Društveno relevantne teme

Druga konferencija za novinare povodom 13. UnderhillFesta – međunarodnog festivala dugometražnog dokumentarnog filma održana je u petak, 10. juna u 10 sati u Njegoševom parku u Podgorici.

Na konferenciji su govorili Dina Pokrajac – članica žirija, Bojan Palikuća – dizajner zvuka u filmu “Koreni”, Nikola Ilić – reditelj filma “Dida”,  Luka Papić – reditelj filma “Bez” i Srđa Vučo – producent filma “Bez”.

Dina Pokrajac, filmska kritičarka, urednica i direktorica Subversive Film Festivala iz Hrvatske istakla je da filmovi u ovogodišnjoj selekciji imaju specifičan autorski pečat i na neki način se opiru tržičnoj logici i pasivnoj konzumaciji slika.

– Na pola smo festivala, ali ono što sam do sada vidjela me zaista fasciniralo. Mnogo je jakih naslova, filmova koji su bili dio prestižnih svjetskih festivala. Svima im je zajedničko što na jedan umjetnički i inovatvan način pokušavaju da progovore o društveno relevantnim temama – od socijalnih promjena, nejednakosti i ženskim pravima, kazala je Pokrajac i dodala da je publika veoma angažovana. 

-Publika učestvuje u diskusijama, a projekcije su pune. Posebno mi se sviđa što je prisutan veliki broj mladih ljudi, što je vrijednost ovog festivala. UnderhillFest podstiče na otvoreno kritičko mišljenje, naglasila je Dina Pokrajac, članica ovogodišnjeg žirija. 

Bojan Palikuća, dizajner zvuka filma „Koreni“, pričao je o radu na filmu prikazanog u regionalnoj selekciji. 

– Ako poredimo dokumentarni i igrani film, činjenica je da igrani ima kontrolisane uslove u svim segmentima snimanja, naročito kada je zvuk u pitanju. Dokumentarni ima rijetko te prilike. Mi smo imali stari kombi koji je odgovarao onome što smo mi tražili od filma, ali je imao bučan motor. Snalazili smo se onako kako smo mogli, a pored toga što nam je bilo važno da se u scenama vožnje čuju dijalozi, važno nam je bilo da se ostali zvuci dizajniraju naknadno, istakao je Palikuća.  

Nikola Ilić, reditelji filma „Dida“ pričao je o filmu, koji je podgorička publika sinoć odgledala. 

– Prije deceniju Dida je dobila dijagnozu da ima rak, prognoze nisu bile dobre i tada sam počeo da je snimam. Ne za potrebe filma, već da imam te snimke za sebe, da upoznam svoju majku, i u krajnjem sebe. Ona je preživjela, a ja sam nastavio da snimam. Nakon toga, moja supruga Korina je imala ideju da napravimo film, a ja primarno nisam bio za tu ideju, veoma je to sve lično. Bili smo na radionicama, koje su trajale godinu, i nakon toga smo odličili da ćemo da napravimo ovo ostvarenje. Na kraju, veoma mi je drago što to postoji, rekao je Ilić i dodao da ljudi film, ma gdje da odu, primaju sa emocijom koju su htjeli da reflektuju.

Luka Papić reditelj filma „Bez“ je pojasnio da ovo ostvarenje ima dokumentarne, ali i iscenirane elemente. 

-Likovi i lokacije su autentične, ali su priče skor iskonstruisane. Aleksandar Denić je beogradski slikar, koji zaista postoji, kreće u potragu za izgubljenim psom, što je iskonstruisana priča, a onda kroz taj narativ sreta razne likove i prolazi kroz brojne predjele i situacije. Ja sam imao scenario prije nego smo se Srđa i ja upoznali, ali smo filnalni oblik dobili zajedničkim radom sa montažerkom Jelenom Maksimović, istakao je Papić.

Srđa Vučo, producent filma „Bez“, rekao je da mu je bilo veoma zanimljivo da radi na nečemu što je i igrani i dokumentarni film. 

-Kada smo krenuli da razvijamo priču, svuda gdje smo aplicirali za finansije dobili smo sredstva, i zaista je sve ispalo odlično – i umjetnički i produkciono. Budući da je ovo hibrid, proces rada je bio drugačiji nego na klasičnom dokumentarnom filmu. Vodio sam se originalnim scenarijom, a onda smo zajednički mijenjali određene segmente, naglasio je Vučo. 

Sve razgovore sa zanimljivim gostima, nakon projekcije filmova, publika može uživo da prati putem društvenih mreža UnderhillFesta i YouTube kanala uz podršku kompanije One.

Kao i prethodnih godina, UnderhillFest se realizuje uz tehničku pomoć Filmskog centra Crne Gore.

Osim nagrada stručnog žirija, publika bira svog pobjednika. Tokom trajanja festivala, u saradnji sa ReCan Fondacijom, organizovano je sakupljanje praznih limenki koje će biti predate na reciklažu. Prazne limenke se koriste primarno kao instrument glasanja u Voting Box-u i dopunjavaju glasove publike.

M.M.

Foto: Milica Nedeljković