3. UnderhillFest 2012.

Treći UnderhillFest održan je na nekoliko lokacija širom glavnog grada – multipleks “Cineplexx”, Stadion malih sportova, parking garaža između ulica Vuka Karadžića i Novaka Miloševa, KIC “Budo Tomović”, Fakultet vizuelnih umjetnosti i kafe bar “Soul II Soul”.

Nakon uspješnog izdanja i cjelokupne prezentacije, rada tokom cijele godine i pristiglih više od  150 ostvarenja na adresu festivala, Treći UnderhillFest je održan od 7. do 15. juna 2012. godine u Podgorici, a filmski selektori Anđelka Nenezić i Vuk Perović izabrali su 20-ak filmova, koji su kao i ranijih godina podijeljeni na međunarodnu, regionalnu i vantakmičarsku selekciju.

Festival je otvoren u “Cineplexxu” projekcijom filma “Pina” kultnog njemačkog reditelja Vima Vendersa. Organizatori su hrabro odlučili da film prikažu u najvećoj Sali, koja broji 300 mjesta, i nisu pogriješili jer nijedno mjesto nije ostalo slobodno. Festival je otvorila holandska  rediteljka Marieke Schellart.

Na Stadionu malih sportova, 8.juna upriličena je podgorička premijera filma Pjera Žalice “Orkestar” – dokumentarac o karijeri Saše Lošića i “Plavog orchestra”, ali i fenomenima pop i rok scene bivše Jugoslavije i društva uopšte. Gosti su bili reditelj filma Pjer Žalica i na veliko oduševljenje publike – protagonista filma, legendarni pop pjevač Saša Lošić.  Isto veče, na Stadionu je održan koncert benda “Eyesburn”, po mnogima jedinog pravog hardcore/reggae sastava u Srbiji, koji su i u Podgorici pokazali zašto su poznati po nevjerovatnoj energiji na nastupima, kojom su osvajali publiku širom Evrope.

Festival je nastavljen na krovu parking garaže, koja je okružena starim zgradama između ulica Vuka Karadžića i Novaka Miloševa. Prvi film koji je prikazan bio je “Jajašca za kasnije”, gošće festivala Marieke Schellart. Autorka nakon projekcije nije krila zadovoljstvo što je njen film ušao u međunarodnu selekciju, jer kako je navela UnderhillFest sadrži kvalitetne filmove. Ipak najviše joj se svidjela atmosfera na krovu garaže, organizacija festivala, kao i publika koja je nakon filma postavljala brojna bitanja ovoj autorki. Žiri festivala – crnogorska rediteljka Marija Perović, producentkinja iz Srbije Snežana Penev i hrvatski reditelj Nebojša Slijepčevič, dodijelio je specijalno priznanje u međunarodnoj selekciji upravo filmu “Jajašca za kasnije”. Nagrada “Maslačak” u međunarodnoj selekciji pripala je ruskom filmu “Sjutra” reditelja Andreya Gryazeva, dokumentarcu o najzanimljivijoj pojavi u savremenoj ruskoj umjetnosti, o art-grupi „Vojna“. Žiri je odlučio da nagrada „Maslačak“ u regionalnoj selekciji, pripadne filmu „Marijine“ hrvatske autorke Željke Sukove, specijalnoj doku-mjuzikl komediji triju Marijinih unuka – Nine, Željke i Danire. Specijalna nagrada žirija u regionalnoj selekciji pripala je filmu „Blokada“ , pogledu na najduži, najbrojniji i politički najznačajniji studentski protest na hrvatskim prostorima od 1971. godine, koji je započeo u aprilu 2009. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Gošća festivala bila je i Dragana Kanjevac, autorka filma “Sonja” – dokumentarca o ikoni jugoslovenskog glumišta Sonji Savić. To je bila i njedna od najposjećenijih projekcija festivala.

Publici predstavili su se i Francuz Demien For – reditelj filma “Kada su djevojke flertovale sa bogovima”, producent filma „Blokada“ Oliver Sertić i bosanski reditelj Nedžad Begović, autor dokumentarca „Film snimljen mobilnim telefonom“.

Publika je u Multimedijalnoj Sali KIC “Budo Tomović” gledala filmove vantakmičarske selekcije – “Život u pokretu”, “Sarabah”, “Seržova sjećanja”…, organizovana je retrospektiva crnogorskog dokumentarnog filma – rađena u saradnji sa Crnogorskom kinotekom, kao i promocija studentskih dokumentarnih filmova – u saradnji sa Fakultetom dramskih umjetnosti sa Cetinja.

Festival je zatvoren 15. juna filmom “Sena”, autora Asifa Kapaide, koji je prikazan u saradnji sa British Councilom. Film o životu zvijezde Formule 1 Ajrtona Sene, dobitnik je Bafta nagrade za najbolji dokumentarni film, a mnogi kritičari smatraju ga najboljim sportskim filmom ikad snimljenim. Nakon filma održan je koncert starih prijatelja UnderhillFesta – grupe “Darkwood Dub” na Stadionu malih sportova.

Prateći dio festivala je bio je edukativni program koji je održan na Fakultetu vizuelnih umjetnosti u Podgorici, tokom kojeg su organizovane radionice dokumentarnog filma u saradnji sa RESTARTom iz Zagreba i Fakultetom vizuelnih umjetnosti iz Podgorice i koje su vodili producent Oliver Sertić i reditelj Nebojša Slijepčević, koji su takođe voditi diskusiju na temu “Ajmo malo o video aktivizmu”. Producentkinja Snežana Penev održala je predavanje o filmskim fondovima u Evropi.